Ma is aktív a román mélyállam – Barabás T. János a Mandinernek

2025. április 24. 01:22

Kik álltak a harmincöt évvel ezelőtti marosvásárhelyi pogrom mögött? Mennyire valóságos a Securitate tovább élő hálózata? Kik irányítják a háttérből a mai román politikai folyamatokat? Barabás T. János külügyi szakértővel beszélgettünk.

2025. április 24. 01:22
null

Barabás T. János

1959-ben született Kolozsváron. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Leedsi Egyetemen szerzett diplomát. 1992 óta diplomata, szolgált Londonban, Bukarestben és Chişinăuban, utóbbi helyen nagykövetségi első beosztottként. A Magyar Külügyi Intézet külső szakértője. Fő szakterülete Románia, Moldova, Bulgária, a szomszédságpolitika és az információs hadviselés.

Mennyire alátámasztott feltételezés, hogy a Securitate generálta az etnikai konfliktust Marosvásárhelyen 1990-ben?
Az azóta eltelt harmincöt év kutatásai és a visszaemlékezések egyre inkább igazolják, hogy a fekete március mögött jelentős részben a Securitate állt. A volt titkosszolgálati körök tudatosan szították a feszültséget a magyarok és a románok között. Adva volt egy konfliktushelyzet: a Bolyai-líceum magyar tannyelvűvé tétele körüli vita és a magyarok tüntetése a nyelvi jogokért, amit a Securitate a saját céljaira használt ki. Ne feledjük: 1989 decemberében az új vezetés hivatalosan feloszlatta a Securitatét, így a titkosszolgák fenyegetve érezték magukat, parkolópályára kerültek. 1990 elején keresték a visszautat a hatalomba. Marosvásárhely erre kínált alkalmat: az etnikai konfliktus mesterséges gerjesztésével a „rendteremtés” szükségességét demonstrálhatták, és ezzel megágyaztak az újjászervezésüknek. A konkrét történések is erre utalnak. A magyar nyelvű iskola ügyében békésen tüntető magyarokat szembeállították a felheccelt román tömegekkel, akiket a titkosszolgálat mozgatott a háttérből – például a frissen alakult soviniszta szervezet, a Román Tűzhely Szövetség révén. A konfliktus során a hatóságok feltűnően tétlenek maradtak, ölbe tett kézzel nézték az erőszak elszabadulását – több vezetőjük maga is kapcsolódott a Securitatéhoz. A hatóságok hozzáállásának tragikus következménye lett: halálos áldozatok mindkét oldalon, százak megsebesülése és általános etnikai félelemkeltés Erdélyben. Mindez a titkosszolgálati körök malmára hajtotta a vizet. Az események után az ország vezetése könnyebben elfogadta, hogy újra erős titkosszolgálatra van szükség. Nem véletlen, hogy alig néhány nappal később, március végén megalakult az új Román Hírszerző Szolgálat (SRI) – lényegében a Securitate átnevezve. A fekete március haszonélvezői tehát a titkosszolgálati háttéremberek voltak, akik az erőszak nyomán visszakapaszkodhattak a hatalomba.

Az elnökválasztástól újra eltiltott Călin Georgescu rajongói – itt sem hiányzik a titkosszolgálati szál 
Fotó: AFP/Daniel Mihailescu

Milyen mechanizmusokkal működik ma a román mélyállam? Kik a legfőbb haszonélvezői?
A román mélyállam, vagyis a titkosszolgálatok és a velük összefonódó politikai-üzleti klikkek hálózata ma is aktívan működik. Fő mechanizmusa a kiterjedt megfigyelés és zsarolás: a szolgálatok rengeteg bizalmas információt gyűjtenek a döntéshozókról, és szükség esetén felhasználják befolyásszerzésre vagy lejáratásra. Emellett ott vannak az elhelyezkedett káderek: szinte minden fontos állami intézményben bent ülnek a „rendszer emberei”, akik belülről kontrollálják a döntéseket. A parlamenti felügyelet minimális, így a titkosszolgálati vezetők gyakorlatilag ellenőrzés nélkül érvényesíthetik saját hatalmi-gazdasági érdekeiket. Ha egy politikus szembemegy a hálózattal, hamar korrupciós botrányban vagy koncepciós perben találhatja magát – a mélyállam ilyen eszközökkel torolja meg az engedetlenséget. 

A haszonélvezők maguk a titkosszolgálati főnökök és az általuk patronált oligarchák: 

ők nyerik a zsíros állami megbízásokat, övék a stratégiai üzletek profitja. Pozícióban tartják az embereiket. A hétköznapi állampolgár mindebből leginkább a tüneteket érzékeli. Látja például, hogy egyes korrupt figurák megússzák, másokat viszont látványosan felelősségre vonnak, attól függően, kinek vannak a háttérben erős kapcsolatai. Ugyanígy feltűnő a média manipulációja. Mindezek miatt csekély az átlagember bizalma az intézményekben, és azt érzi, hogy a valódi döntések nem a nyilvánosság előtt, hanem titkos egyeztetéseken dőlnek el.

Hogyan épült be az állambiztonság a rendszerváltozás után az igazságszolgáltatásba, a médiába és a gazdaságba?
Lényegében 

a Securitate utódstruktúrái épültek be a rendszerváltozás utáni intézményekbe. 

Nem egy bíró és ügyész folytathatta a karrierjét a titkosszolgálati múltja ellenére, így a szolgálatok kezében maradtak a zsarolási potenciált jelentő dossziék. Emiatt is született a háttérben az ítélet sok kényes perben. A médiában is hasonló a helyzet: számos újságíróról kiderült, hogy a Securitate hálózatának tagja volt, vagy a titkosszolgálatok megbízásait teljesítette. Emiatt is válhatott a sajtó a mélyállam eszközévé – bizonyos botrányokat felnagyít, másokat elhallgat, egyes politikusokat teljes erővel támad, másokat körömszakadtáig véd. A gazdaságban a nagy privatizációk és állami megrendelések nyertesei többnyire szintén a volt szekusokból lett „új elit” köréből kerültek ki. Bagóért jutottak hatalmas vagyonokhoz, stratégiai ágazatok fölött vették át az ellenőrzést. A kilencvenes évekre kialakult egy oligarcharéteg, amely szorosan összefonódott a titkosszolgálatokkal – ennek befolyása máig érezhető a romániai gazdaságban és politikában.

Joe Biden amerikai alelnök Traian Băsescu román államfő vendégeként. Băsescu fiatal korában jelentéseket írt a titkosszolgálatnak Petrov álnéven.
Fotó: AFP/Daniel Mihailescu

Milyen konkrét esetekben érhető tetten a titkosszolgálatok befolyása a médiában vagy politikai ügyekben?
Számos ilyen eset ismeretes, ezek rendre igazolják a titkosszolgálatok háttérben gyakorolt hatalmát. Az egyik leghírhedtebb példa Liviu Dragnea néhány évvel ezelőtti esete: amikor a kormánypárt erős embereként megpróbálta szűkíteni a titkosszolgálatok mozgásterét, hirtelen megszaporodtak körülötte a botrányok. A sajtó tele lett megannyi „leleplezéssel”, hogy titkos birtoka van Brazíliában, és eltitkolt üzletei. Ezek az információk nyilvánvalóan a titkosszolgálatoktól szivárogtak ki, s végül aláásták Dragnea pozícióját. A politikai perek és a médiában zajló karaktergyilkosságok mögött is sokszor tetten érhető a titkosszolgálatok működése.

Ma is vannak egykori szekusok befolyásos pozícióban?
A volt Securitate-tisztek közül többen ma is meghatározó háttéremberei a hatalomnak, számos egykori titkosszolgálati káder tűnt fel az üzleti életben és a médiában. Példaként említhetjük Virgil Măgureanut, az SRI első igazgatóját, aki korábban a Securitate igazgatójaként tevékenykedett. Az volt a módszere, hogy új intézményeket hozott létre, és a saját embereivel töltötte fel. Dan Voiculescu Securitate-informátori múlttal lett médiamágnás és befolyásos politikus. Említhetjük Ion Țiriacot, a sportolóból lett milliárdost is, aki szintén a régi rendszerbeli kapcsolatai révén építette fel birodalmát. Ezek az emberek informális hálózatokon keresztül, egymással összejátszva tartják kézben a hatalmat. A titkosszolgálatok utódszervezetei, a velük szövetséges üzletemberek és politikusok egy láthatatlan hálót alkotnak, amely a mai napig átszövi Románia intézményeit. Mindezek világosan jelzik, hogy hiába szűnt meg formálisan a Securitate, a szelleme és a kapcsolatrendszere tovább él, ez biztosítja, hogy az egykori szekusok közül sokan még ma is meghatározó pozícióban maradjanak. 1990-ben újraszervezték erőiket: volt tisztek bankokat alapítottak, sőt egy Caritas nevű piramisjátékot is útjára indítottak, hogy pénzt és befolyást szerezzenek.

Tankok a Securitate bukaresti központja előtt 1989 decemberében
Fotó: AFP/Patrick Hertzog, Christophe Simon, Joel Robine

Magas politikai pozícióban is vannak, akik a helyükön maradhattak annak ellenére, hogy kiderült az ügynökmúltjuk?
Igen, több ilyen eset is ismeretes. Mugur Isărescuról, aki több mint harminc éve a Román Nemzeti Bank elnöke, nemrég kiderült, hogy a nyolcvanas években Manole fedőnéven a Securitate informátora volt, mégis a helyén maradt. Az előbb említett Dan Voiculescuról már a kétezres években nyilvánosságra került, hogy Felix néven a titkosszolgálatnak tevékenykedett, de egészen 2014-ig szenátor és médiamogul maradhatott, amikor végül korrupció miatt börtönbe került. Láthatjuk tehát, hogy a leleplezett ügynökmúlt nem feltétlenül okoz azonnali bukást: akinek erős hálózati támogatottsága van, azt a kapcsolatai gyakran átsegítik a botrányokon.

Milyen háttere van az elnökjelöltségtől eltiltott Călin Georgescunak, kik állhatnak mögötte?
Georgescut sokan afféle kívülálló, rendszerellenes politikusként tartják számon. A szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) például 2021-ben miniszterelnök-jelöltként is bedobta a nevét. A hátterét megvizsgálva azonban egészen más kép rajzolódik ki róla. Georgescu fiatalon maga is a Securitate besúgója volt: úgynevezett civil ügynökként tevékenykedett, azaz nem hivatásos tisztként, hanem beszervezett informátorként. 

Vagyis ő maga is a mélyállam terméke, korántsem független figura. 

A közelmúltban konkrét bizonyítékok is napvilágra kerültek arról, hogy titkosszolgálati körök állnak mögötte. Kiszervezett kampányok és médiaműveletek kapcsolódtak a nevéhez. Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke – egyben európai parlamenti képviselő, korábban befolyásos televíziós személyiség – elismerte, hogy 2020-ban az ő javaslatára és részvételével a PNL egy közösségimédia-kampányt finanszírozott Călin Georgescu támogatására. Bogdan köztudomásúan szoros kapcsolatban áll a hírszerzéssel, úgymond a szolgálatok embere. Mindez arra utal, hogy Georgescu mögött a román mélyállam egy bizonyos frakciója állt, amely felépítette őt. A szolgálatok más csoportjai viszont nem nézték jó szemmel ezt. Mostanra lejárató hadjárat indult Georgescu ellen a neten, ami megint csak titkosszolgálati befolyásra utal. Összességében tehát Georgescunak nemcsak titkosszolgálati múltja van, hanem jelenleg is olyan érdekcsoportok támogatását élvezi – és ezzel egyidejűleg más körök támadását szenvedi el –, amelyek a román mélyállamhoz köthetők.

Nyitókép: A román parlament ülésterme. Rég behálózták a politikát a titkosszolgálatok 
Fotó: Shutterstock

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kakukk_madar
2025. április 27. 09:45
Milyen érdekes, hogy a fényre kikerült" szereplők mindegyike "szupersoviniszta" magyargyűlölő = számukra munkaköri leírás.
polárüveg
2025. április 27. 07:55
Ókori hátérerő hozta románság őseit a Moloch család megvett epiruszi királyságába. Ő küldte ókorban Egyiptomba, Mezopotámiába aranyat szállító Erdély mellé a románságot a mongol invázió emberirtása után. Ő forgatókönyve szerint lett övék Moldava, tűnt el a magyarság 1800-as évekre. Ő verte le román lakosság felkelését a régi görögországi adószedőkből lett földbérlők ellen. Ő hozta létre I. vh.-ban ide-oda szerződő román állam mai területét, megszerezve az ókor óta vágyott erdélyi bányákat. Ő engedte Ceauescu soviniszta rendszerét, hol ortodox egyház kommunista állami szervezetekkel összejátszott. Ő üzemelteti a Romániát, hol a románságot ma is eszközként használják, bizonyíték erre erdélyi románság helyzete. Mert az erdélyi bányakincsek jövedelmeit nem az erdélyi infrastruktúrára, erdélyi életszínvonal emelésére fordítják, hanem Kárpátokon túli területekre és multinacionális tőkejövedelmekre. Romániában minden más valójában, aminek látszik. Isten óvja a román és minden európai népet!
figyelő4322
2025. április 24. 15:57
Mostanában nem nagyon hallok/ olvasok a libernyák #Bezzegrománia dicsőítésről! Talántán torkukon akadt #Bezzegrománia, s most se lenyelni, se kiköpni nem tudják?
Kamcsatka5
2025. április 24. 09:28
Hát ki más mint a Fuggerék szarosgyurijai, egyedül nekik nem érdeke a magyar-román békesség!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!